Kedves BUOD tagok!

 
Kicsit megkésve, mégis hatalmas szeretettel küldöm a december eleji frankfurti ministráns találkozóról írt beszámolómat! Nézegessétek a képeket is, nagyon izgalmasak! :) 
Üdv, 
Török Dancsó Ádám 
KCSP - Frankfurt
 
Ministráns látogatás a Szent György Filozófiai és Teológiai Egyetemen
Különleges napon vehettek részt a Frankfurt-i Árpádházi Szent Erzsébet Magyar Katolikus Egyházközség ministránsai. Belényesi József atya, az említett egyházközség plébánosa, és a jezsuita rendnél¹ szolgáló, valamint a rendhez szorosan kapcsolódó Szent György Filozófiai és Teológiai Egyetemen (Philosophisch-Theologischen Hochschule Sankt Georgen) is oktató Vlad Mihály atya közös szervezésében került sor a nem mindennapos látogatásra.

Belényesi József atya, a frankfurti Magyar Katolikus Egyházközség plébánosa sokat munkálkodik azon, hogy a templomban önkéntesen szolgáló ministránsokat összefogja. Lelkesen, minden hónap első szombat délelőttjén megszervezi a ministránstalálkozót, hogy a ministránsok a mise részek megértésén túl – mit miért tesznek a szentmisén – baráti közösséggé is kovácsolódjanak.

A december első szombat délelőttje bizonyára izgalmasan alakult a ministránsok és az őket elkísérő szüleik számára, ugyanis a szokásos találkozó helyett, a ministránsok a jezsuita rend keretein belül működő, Szent György Filozófiai és Teológiai Egyetemre látogathattak el Frankfurt am Main-ban. Vendéglátónk a Kolozsváron született, Vlad Mihály atya, német és magyar nyelven vezetett körbe bennünket. Mihály atya mindennapjait a jezsuita szerzetesrendnél tölti, így teljes képet kaphattunk a rend és az egyetem működéséről.

A számtalan érdekesség és tudnivaló közül csak párat kiemelve megtudhattuk, hogy a keresztényüldözés alatt miért a hal volt a keresztények titkos vallási jele (IKHTHÜSZ)², hogy a szentekre, mindig a mennyei születésük napján emlékezünk, hogy a jezsuitarend volt az első szerzetesrend, akik már nem elszigetelve a társadalomtól, városban éltek, és fontos volt számukra az oktatás, az új lelkivezető generáció nevelése. Így mai napig a frankfurti Szent György Filozófiai és Teológiai Egyetem az egyik kimagasló jezsuita szerzetesrend által alapított és működtetett edukációs központ.

A gyönyörű egyetemi emblémával díszített körcsarnok megtekintése után, ülhettünk a hallgatók által is oktatásra használt termekben, ahol talán éppen maga Ferenc pápa (latinul: Franciscus, született: Jorge Mario Bergogliois) jezsuita egyházfő is ült az egyetemen eltöltött rövid tanulmánya során. Mihály atya prezentálásában a december 3-i, Xavéri Szent Ferenc (polgári nevén: Francisco de Jassu y Javier) napján tett látogatásunk kapcsán bepillantást kaphattunk a jezsuita szerzetes, minden idők egyik legnagyobb keresztény misszionárius életútjába.

Ezt követően, délben az egyetemi kápolnában elmondtuk „Az Úrangyala" (Angelus) imáját, melyhez Mihály atya meggyújtotta az adventi koszorú első gyertyát, a kápolnában lévő valamennyi gyertyával együtt. Az imával a program hivatalos részének végéhez érkeztünk, mely után megköszöntük Mihály atyának a szívélyes fogadtatást.

A tartalmas és lélekfeltöltő látogatás után már csak fizikai testünket tápláltuk az egyetem menzáján, ahol finomabbnál finomabb ételek közül válogathattunk. Többségünk számára az ínycsiklandozó hal volt a nyerő választás, spenót főzelékkel, krumplival és salátával.

Ezúton köszönjük még egyszer Mihály atyának és József atyának, hogy ilyen tartalmas, maradandó és tanulságos élményben részesítették a frankfurti Magyar Katolikus Egyházközség ministránsait és hozzátartozóit.

¹A Jézus Társasága vagy jezsuita rend a római katolikus egyház legnagyobb létszámú szerzetesrendje. Elsősorban lelkigyakorlatokkal, neveléssel és oktatással, médiával foglalkoznak, valamint szociális és egyéb lelkipásztori tevékenységet végeznek.
²A görög IKHTHÜSZ halat jelent. A felirat: I - Jēszúsz (Ἰησος), azaz Jézus személyét rejti az első betűKh - Khrisztosz (Χριστός), Krisztus; Th - Theoú (Θεóυ), Isten; Ü - Hüiosz (Υός), Fia; Sz - Szótér (Σωτήρ), Megváltó.
Az így összeolvasott mondat: Jézus Krisztus Isten Fia a Megváltó.

Írta:

Török Dancsó Ádám
Körösi Csoma Sándor Program - Frankfurt